2013. augusztus 31.

Charlotte Brontë: Jane Eyre

Nem is értem magamat. Hiszen csak egy romantikus történet egy szerelmes párról, akik hosszú idő után találják meg a boldogságot csai úgy, mint a legtöbb romantikus regény szerelmes párjai.  Szóval mi is olyan rendkívüli ebben a könyvben?
Minden.
Kezdjük a legeslegelején.

A történetről: Az árván maradt Jane Eyre-t szívtelen nagynénje neveli, ám egyre súlyosabb ellentéteik miatt a néni végül árvaházba adja a kislányt. Jane-ből művelt, kedves modorú kisasszony lesz, és ennek köszönhetően sikerül tanítónőként elhelyezkednie egy jómódú különc kastélyában, Thornfield Hallban. Miközben az úr, Mr. Rochester szeleburdi gyámleányát pallérozza, tiszta szerelem ébred benne gazdája iránt, és legnagyobb örömére érzelmei nem maradnak viszonzatlanok. Ám a kastély és a férfi sötét titka váratlan akadályt állít boldogságuk elé. Mind Jane-nek, mind Rochesternek súlyos megpróbáltatásokon kell átesnie, míg kiderül, vajon lehet-e reményük a megalkuvás nélküli beteljesedésre.

2013. augusztus 29.

Hóvégi hírösszefoglaló 10 pontban: Augusztus

Eltelt megint egy hónap. Lényegében ez az információ senkit nem érdekelne, hanem az iskolakezdésről és egyéb szörnyűségekről lenne szó. Persze nem akarok senkit sem emlékeztetni erre most, hiszen én sem várom a sulit (Uramisten, hogy elröpült ez a két és fél hónap...) és már csak pár nap van a nyárból, de... lapozzunk inkább. Jobb beszélni sem róla és még vár 10 hír, hogy összefoglaljuk.

Könyves berkekben

1. Augusztus 29-30: Bábel dedikálás a Petőfi Csarnokban. Hivalatos megjelenés amúgy szeptember 3. Aki viszont szeretne belenézni Laura új könyvébe, az oldalán megtalálható egy kis részlet.
http://leinerlaura.hu/index.phpoption=com_content&view=article&id=137%3Ababel&catid=4%3Akonyveim&Itemid=6 

2013. augusztus 27.

James Dashner: Az útvesztő

Azt a bökött* mindenit! Na, de kezdve az elejétől…

A történet: Thomas egy hideg, sötét liftben tér magához, s az egyetlen dolog, amire emlékszik, az a keresztneve. Minden más eltűnt az emlékezetéből. Amikor a lift ajtaja kinyílik, Thomas a Tisztáson találja magát egy csapat srác között. A Tisztáson élő fiúk mindennap Futárokat küldenek a lakóhelyüket körbeölelő Útvesztőbe, amelyet nehéz kiismerni, mivel a falai minden éjjel elmozdulnak. Thomas, az utolsóként érkező újonc számára egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy az Útvesztő egy kód, ami megfejtésre vár. Úgy dönt tehát, hogy ő is Futár lesz. Annak viszont, hogy a megfejtés közelébe kerüljön, komoly ára van: például olyan lényekkel is találkoznia kell, akik elől mindenki más menekül. Majd egyszer csak minden megváltozik… mert, megérkezik a Tisztásra az egyetlen lány, Teresa, aki nemcsak Thomasra lesz nagy hatással, hanem az egész csapat sorsára is.

"Üdv a Tisztáson!”


2013. augusztus 25.

Oscar Wilde: Dorian Gray arcképe


„Azok a könyvek, melyeket a világ erkölcstelennek nevez, olyan könyvek, melyek megmutatják a világnak tulajdon hitványságát.”
Jól mondta Lord Henry. Ez a könyv pontosan ez. Egy erkölcstelen, beteg könyv. Nincs mit szépíteni. Leplezetlenül ír a gyarlóságról, romlott erkölcsről, hiúságról, naivságról, befolyásoltságról, nárcizmusról, bűnökről és még sorolhatnám. És az egész folyamatnak az oka; egy festmény. Hát nem szomorú?

A könyv maga, a 19. Századi felvilágosult Londonban játszódik ahol mindenkinek csak a külcsín a fontos. És ezért még a lelküket is hajlandók eladni. Mint Dorian Gray.

A történetről: Dorian gazdag és gyönyörű fiatalember, aki örökké szép és fiatal akar maradni, s ezért még a lelkét is eladná. Miután egy barátja megfesti portréját, a fiú csak azt kívánja, hogy bárcsak a képmása öregedne helyette. Ördögi kívánsága teljesül. Dorian átadja magát az élvezeteknek, a bűn útjára lép, míg egy napon szörnyű felfedezést tesz; a pincében elrejtett képmás életre kel… 

2013. augusztus 23.

Csontváros: A filmkritika

A film. A film, amire a sorozat rajongói a könyv filmre adaptálásának bejelentése óta várnak. A film, aminek a főszereplőit alakító színészeiben sokan kételkedtek. Mégis, az első előzetest látva mindez elfelejtődött, hiszen nem jobb egy jó filmet megnézni kevésbé szimpatikus színészekkel, mint sem egy rossz filmet látni a tökéletesen elképzelt karakterekkel? Én legalábbis remélem, hogy más is így gondolja, mert szerintem lehetetlenség elvárni a rendezőktől, hogy több millió rajongó kedvére tegyen egy jól kiválasztott színésszel… a lényeg úgyis az lesz, hogy vajon a színész el tudja adni az adott karaktert. Na, de ez mindjárt kiderül.



A 2013-as év egyik legvártabb filmje volt számomra a Csontváros, és több hónapnyi türelmetlen várakozás után végre valahára megnéztem.

2013. augusztus 21.

Erin Morgenstern: Éjszakai cirkusz

Rengeteg könyv létezik. Van olyan könyv, ami kizárólag szórakoztatásra alkalmas, van olyan, amiből tanulni lehet és van olyan, ami segít kiszökni a világból, pár percre, órákra. Ebben a könyvben mindegyikből volt egy kicsi.

A történetről: A varázslat és a szemfényvesztés hátterében ádáz küzdelem folyik: a két fiatal mágust, Celiát és Marcót kisgyermekkoruktól fogva azért tanították, hogy mágikus erejük segítségével győzelmet arassanak a másik felett. Amikor Celia véletlenül rájön, hogy Marco az ellenfele, együtt lenyűgöző varázslatba kezdenek. Erejüket ettől kezdve csak arra használják, hogy örömet szerezzenek vele a másiknak, és az új játék közben észrevétlenül egymásba szeretnek. Mély és varázslatos érzéseiktől hunyorogni kezdenek a lámpák, és a helyiséget elönti a forróság. Sokáig nem is sejtik, hogy olyan játszmába kényszerítették őket, amelynek a végén csak egyikük maradhat életben. Mikor mestereik megelégelik, hogy kicsúszott kezükből az irányítás, közbelépnek. Celiáék rádöbbennek, hogy nem kerülhetik el a játszma végkifejletét. Csak egyetlen megoldás marad számukra, de ahhoz minden tehetségükre szükség lesz…

2013. augusztus 19.

Percy Jackson - Szörnyek tengere: A filmkritika


Percy Jackson és az Olimposziak könyvsorozat nagy kedvencem a görög mitológiai vonal miatt, így nem volt kérdés számomra, hogy amint kijön a második film, azt is megnézem.

Ami végre-valahára meg is történt. Mivel még a premier utáni második napon megnéztem, nem alapoztam más véleményekre, nem voltak bennem előítéletek, ezért nyugodtan kialakíthattam a saját véleményemet a film nézése közben. Az első gondolatom, mikor befejeződött a film: jó volt. Ennyi. Nem csalódtam benne, nem volt rossz, de nem is volt, hű de fantasztikus. Igen, voltak hibái és eltért a könyvtől apróbb részletekben, de most őszintén. A filmnek csak alapja a könyv, ergo nem várhatjuk el a rendezőktől, hogy szóról szóra hasonlítson minden cselekményben.

2013. augusztus 13.

Marketingfogások a könyvpiacokon III. rész - A borító

Az egyik legmeghatározóbb vonzerő egy könyvben, mielőtt bármit is tudnál róla, a borító. Egy szép, igényes, egyedi és különleges borító csodákat művelhet. Odavonzza a tekintetet, felkelti a figyelmet egy ismeretlen könyv iránt és fontos tényező is lehet egy könyvvásárlási döntésben. Egy szép borító tökéletes kiegészítője lehet a szobának és a könyvespolcnak, mint „lakberendezési tárgy”, főleg akkor, ha elolvasás után kiderül, a könyv mégsem volt olyan jó, mint eleinte hittük, túladnánk rajta, de a gyönyörű borító megakadályoz benne. Legalább van már egy okunk, hogy mégis jó vásárt csináltunk.

2013. augusztus 11.

George R. R. Martin: Királyok csatája

A történetről: A vastrónért folyó harcnak a küzdelme 
kiélesedik, önjelölt királyok születnek, kik harcmezőkön és elmékben folytatják küzdelmüket. A Stark család tagjai Ned Stark halála után szétszóródtak, Sansa Királyvárban „vendégeskedik”, Arya után keresés folyik, aki szőrén, szálán eltűnt, Robbnak új királyi szerepéhez kell felnőnie, ami eddig úgy látszik, sikeres, hiszen magát a Királyölőt ejtette foglyul, míg a két kisebbik Stark fiú Deresben tartja a frontot… de vajon meddig? A néhai Robert királynak mindkét fivére igényt tart a trónra, amin jelenleg Joffrey Baratheon ül, Robert király törvényes fia, aki mögött a teljes Lannister-ház áll, jogosan… vagy mégsem? És amíg Tyrion, a Pók Királyvárban azon ügyeskednek, hogy mindenki a legjobb helyzetbe kerüljön, amit megérdemel, addig a Falon túlról – ahol Jon fekete köpenyben, dacol nap, mint nap a hideggel – és a Keskeny tenger túl oldaláról – ahol Daenerys, a Targaryen-ház utolsó leszármazottja embereket gyűjt maga köré – más fenyegetések is várhatóak…

2013. augusztus 8.

Marketingfogások a könyvpiacokon II. rész - A cím

Cím. Ez a hárombetűs szócska sokkal jelentősebb egy könyv arculatában, mint gondolnánk. Nem, általában nem ez alapján választunk könyveket, mégis legalább annyira fontos, mint egy fülszöveg. Miért is?

Mindenkinek szüksége van egy névre. Ugyanúgy, ahogy az embereknek van neve, ami alapján beszélünk, megszólítjuk, utalunk rá, ugyanígy a könyvnek is kell egy név, egy cím, ami alapján – következtet az író és kiadó – ha az emberek, beszélnek róla, akkor így emlegetik. Hiszen azt mégsem mondhatjuk, hogy az a könyv. Mégis melyik? Persze van olyan eset, hogy az íróval kapcsolatban emlegetjük a könyvet és addig ez rendben van, míg a szerzőnek csak egyetlen könyve van, de mi van akkor, ha Agatha Christie műveiről van szó? Abból van vagy százötven…

2013. augusztus 6.

Marketingfogások a könyvpiacokon I. rész - A fülszöveg

Mostanában rengeteget lehet hallani, hogy az olvasói réteg rohamosan csökken. Ez több aspektusból nézve is nagy baj, mert az emberek egyre jobban beleélik magukat a virtuális világba, ahelyett, hogy a szürke agysejteket használva olvassanak és fejlesszék önmagukat. Másrészt, minél kevesebb ember olvas, annál kevesebben vásárolnak könyveket, ezért a könyvkiadók manapság már nagyon rossz helyzetben vannak, mondhatni, már csak napról napra élnek. Persze, én ezt nem tudhatom biztosan, de mostanság annyi hírt hallunk, hogy az Egyesült Államokban az olvasói tendencia 20-30%-kal csökkent, vagy az e-könyv piac kiszorítja a papíralapút, hogy ezek a dolgok sajnos egyre nyilvánvalóbbak. Viszont azt is lehet látni, hogy a könyvkiadók azért megtesznek mindent, hogy minél több emberrel ismertessék meg az olvasás élményét vagy rosszabbik esetben, az igazi könyvszerető embereket elhanyagolva minél több profitot termeljenek. Az utóbbinak köszönhető például az, hogy egyre több sorozatot félbehagynak, ha nem elég magas a forgalma. 


2013. augusztus 5.

J.R.R.Tolkien: A Gyűrűk Ura Trilógia


A Gyűrű szövetsége

Úgy találkoztam először eme trilógiával, mint a legtöbben. Láttam a filmeket, sokszor részletekben, egyszer teljes egészében és mindig nagyon szerettem. Lenyűgözött ez a kitalált világ, a helyszínekkel, hangulatával, a szereplőkkel és a boldog befejezéssel, hiszen ez egy mese, nem? Egy hosszú-hosszú mese főleg felnőtteknek, ahol a jók győznek, a rossz megkapja megérdemelt „jutalmát”…

Ezek után persze fontolgattam a könyvet, majd pár éve volt lehetőségem beleolvasni, de az előszónál megtorpantam. Ismerős, nem? Megijesztett a sok leírás, a hosszú történelmi háttér a hobbitokról, Középföldéről és becsuktam a könyvet. Szándékomat tehát ezzel a könyvvel jó mélyen eltemettem magamban, mert bár gondoltam, igazából megpróbálhatnám, de egy dologtól nagyon-nagyon féltem. Mi lesz, ha nem fog tetszeni? Mert egy dolgot biztosan tudtam… nem akarok csalódni.